ALTINTAŞLAR, çevre temizliğini ön planda tutmak için kağıt toplama işleminde konteynır sistemini kullanmaktadır.Bu sistemde kağıdın çıkabileceği her yere boş konteynır yerleştirilerek buradaki atık kağıdın zahmetsizce toplanmasını sağlamaktadır.Bu sistemi kaldırıcı liflerle donatılmış kamyonlarla yapmaktadır.Bu sistemde 3 dakika gibi kısa bir sürede boş konteynır bırakılıp dolusu alınmaktadır.


 
  Şirketimiz ihtiyacı olan fabrika veya marketlere statik kompaktör koymaktadır.Karışık veya dağınık olarak tesisimize gelen kağıtlar konveyör bant üzerinde çalışan işçilerimiz tarafından ayıklanarak ihtiyaç duyulduğu taktirde paralayıcıdan geçirilerek otomatik balya pres makinesine gönderilmektedir.90 tonluk hidrolik pres makinesinde balya olarak çıkan atık kağıtlar aşırı miktarda sıkı olduğundan dış etkenlerden zarar görmemesini,içinde hava kalmadığı için yangın tehlikesini ortadan kaldırmaktadır.
   

 

Avantajlar

*Stok sahasını rahatlatma
*İşletme içi nakliye masraflarını azaltma
*Dış etkenlerden minimum etkilenme

HURSAN A.Ş. Avrupa normlarında kağıdı üç ayrı şekilde ayrıştırmaktadır.

*Poz A  ( Kraft )
*Poz B  ( Oluklu kağıt )
*Poz C  ( Karışık kağıt )
   

 

Ambalaj malzemeleri içinde geri dönüşümüen kolay ve bu nedenle uygulaması en fazla olan kağıt ve kartonlardır. Atık kağık 1-12 kez geri dönüştürülebilmektedir. Çevre açısından yapılan değerlendirmeye göre ambalaj üretiminde karton kullanımının önemli olduğu, daha önemlisinin ise ekolojik bilanço döngüsünün de görüldüğü üzere atık kağıdın geri dönüşümü sonucu elde edilen kuşe kartonunun ambalaj üretiminde kullanılmasıdır. Aşağıdaki tabloda dünyadaki çeşitli ülkelerin kağıt-karton tüketimleri ve geri dönüşüm oranları verilmektedir. Bu tablolar incelendiğinde ülkemizdeki kağıt-karton tüketiminin oldukça az olduğu, bunların geri dönüşümü açısından ise daha üst sıralarda bulunduğumuz görülmektedir. Tabii ki Avrupa Birliği'ne aday bir ülke olarak hem kağıt-karton tüketimi hem de geri dönüşüm açısından çok fazla iyileştirme potansiyelimizin bulunduğu da dikkati çekmektedir.

                                                                              Kağıt-Karton Tüketimi

 

Dünya Sıralamasındaki Yeri

Ülke

Tüketim Miktarı (kg/kişi)

1

ABD

324

7

Japonya

242

8

Avusturya

241

12

Almanya

225

17

İtalya

185

21

G.Kore

159

25

Slovenya

126

44

Meksika

53

57

Brezilya

38

64

Türkiye

31

  Dünya ortalaması

54

  AB ortalaması

211

  Avustralya

193

  Afrika ortalaması

6

  Hindistan

4

  Rusya

22Atık Kağıt Geri Dönüşümü

 

Dünya Sıralamasındaki Yeri

Ülke

Geri Dönüşüm Oranı (%)

1

Almanya

75.2

5

G.Kore

66.9

6

Avusturya

66.6

9

Japonya

57.4

16

ABD

48.7

18

Slovenya

45.6

20

Türkiye

43.8

21

İtalya

43.6

26

Meksika

40.9

28

Brezilya

39.6